Svenska Tändsticks AB
Org.nr: 556005-0253
Koncernmoder:
Philip Morris International Inc
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 284 551 | 330 684 | 301 896 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -38 908 | -5 485 | -21 795 |
| Antal anställda | 151 | 161 | 165 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1884.4 | 2053.9 | 1829.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 15 362 | 12 608 | 10 040 |
| Löner till övriga (kSEK) | 78 908 | 76 837 | 72 417 |
| Vinstmarginal % | -12.4 | -0.7 | -5.8 |
| Kassalikviditet % | 58.3 | 82.9 | 84.7 |
| Soliditet % | 36.1 | 43.7 | 38.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 284 551 | 330 684 | 301 896 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -77 946 | -75 646 | -64 396 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -35 954 | -2 998 | -18 200 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -38 908 | -5 485 | -21 795 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -34 331 | -8 698 | -579 |
| Skatt (kSEK) | -7 022 | -1 716 | -66 |
| Årets resultat (kSEK) | -27 309 | -6 982 | -513 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 108 732 | 106 457 | 109 724 |
| Summa varulager (kSEK) | 36 021 | 40 665 | 47 159 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 113 275 | 147 645 | 189 325 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 222 007 | 254 102 | 299 049 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 30 853 | 30 853 | 30 853 |
| Årets resultat (kSEK) | -27 309 | -6 982 | -513 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 53 641 | 80 951 | 87 932 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 33 414 | 37 991 | 34 778 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 348 | 1 363 | 1 494 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 132 523 | 128 975 | 167 941 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 222 007 | 254 102 | 299 049 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av tändstickor och tändsticksmaterial samt bedriva konsulterande verksamhet, forsknings- och utvecklingsarbete samt teknisk service inom områdena skogsindustri, tändsticksindustri och kemisk industri och att bedriva tillverkning av och handel med produkter inom nämnda industrigrenar och annan därmed förenlig verksamhet, handel med tobaksvaror, även som att äga och förvalta aktier eller andelar i andra företag som bedriver sådan verksamhet som nu sagts. Bolaget äger ställa borgen eller annan säkerhet för annat koncernbolags förbindelser.
Huvudbransch SNI
20591 - Sprängämnestillverkning
Övriga branscher SNI
| 16281 - Övrig trävarutillverkning |
| 17219 - Övrig tillverkning av pappers- och pappförpackningar |
| 20130 - Tillverkning av andra oorganiska baskemikalier |



